Clarence Seedorf

Clarence Seedorf (született: 1976. április 1.) holland középpályás, jelenleg az AC Milan futballistája. Ő az első, és máig az egyetlen olyan játékos, aki három különböző klubbal nyerte meg a Bajnokok Ligáját: az Ajax (1995), a Real Madrid (1998) és az AC Milan (2003, 2007) színeiben is sikerült neki. Játszott ezen kívül a Sampdoria és az Internazionale csapatában, valamint sokszoros holland válogatott.



Klubcsapatai

Az AS ’80 ifjúsági csapatban kezdte pályafutását, majd a Real Almere érintésével az Ajax utánpótlásiskolájába került. Nevét a ’90-es évek elején ismerte meg a világ, az Ajax tehetséges jobb oldali középpályásaként tűnt fel. Az Ajax történetének legfiatalabb játékosaként, tizenhat évesen és 210 naposan játszott először az élvonalban egy VV Venlo elleni kupamérkőzésen. A holland klubbal kétszer meg is nyerte a hazai pontvadászatot, 1994-ben és 1995-ben. Utóbbi évben ráadásul jelentős részt vállalt az Ajax Bajnokok Ligája-győzelmében. Jött is a külföldi kérők sora, ősszel már az olasz Sampdoria csapatában rúgta a bőrt. Ilyen fiatalon játékos még nem igazolt külföldre az Ajaxból.



Nem sokáig maradt azonban Itáliában. Egy évvel később a Real Madrid első hívó szavára (állítólag Fabio Capello külön kérésére szerződtették) igent mondott (kb. 8,6 millió euro körüli összeget kellett érte fizetni), egy új csapat volt kialakulóban, első évében rögtön bajnoki címet nyert a királyi gárdával. A legjobbkor érkezett tehát. Az új idényben egy káprázatos 40 méteres góllal nyitott az Atlético Madrid ellen. A bajnoki cím ugyan nem jött össze, de a klub történetének hetedik, saját maga második Bajnokok Ligája-győzelmében elévülhetetlen érdemei vannak. És ekkor még csak huszonkét éves! A Juventus elleni döntőt Pedja Mijatovič góljával nyerte a Real Madrid 1-0-ra, Seedorf természetesen kezdő volt. A klub körüli pletykák hada, a csődközeli helyzet a csapaton belül is ellentéteket okozott. Egy Dinamo Kijev elleni BL-meccs után összeverekedett Hierroval, aki így kommentálta a történteket: „Úgy éreztem, nem szakad meg a győzelemért, nálam meg nincs ennél nagyobb bűn.” A holland középpályás nem is maradt sokáig a klubnál. 2000 telén visszaszerződött Olaszországba, ezúttal az Internazionalehoz (25 millió euroért). A királyi gárda újabb BL-győzelméből tehát kimaradt.



Az új évezred kezdetén nem is lehetett más célkitűzése az Internek, mint feledtetni a hazai porondon sikertelen ’90-es éveket. Bár Seedorfnak nagy szerepe volt abban, hogy csapata bejutott a 2000-es Coppa Italia döntőbe, megnyerni nem sikerült, a bajnokságban is „csak” ezüstérem jutott. Két év után jelentősebb trófea megnyerése nélkül távozott, de nem túl messzire: a városi rivális AC Milanhoz.



Új sikerkorszak kezdődött karrierjében. Fontos gólokat szerzett az Inter és a Juventus ellen. A Milan 26 év után megnyerte a Coppa Italiát, Seedorf pedig a 2003-as Bajnokok Ligája döntő után immár harmadszor emelhette magasba a legrangosabb európai klubtrófeát. A szenvedő fél ezúttal is a Juventus volt. Az olasz döntőt amolyan olaszos meccsen 0-0 után 11-esekkel nyerték a milánóiak. És hogy Clarence ne maradjon olasz bajnoki cím nélkül, arról a következő, a 2003/2004-es idényben gondoskodott, ezzel négyszeres bajnoknak mondhatja magát, mivel az Ajax színeiben kétszer, a Real Madriddal pedig egyszer nyert.



2005-ben újra BL-döntőbe jutott a Milan, de ekkor a Liverpool ellen azonban 3-0-s előnyt szórakoztak el, így nem lett meg Seedorf számára a negyedik BL-győzelem.



Mint ahogy 2006-ban sem, ugyanis a Bajnokok Ligája elődöntőjében a Milan alulmaradt az FC Barcelonával szemben. Nem kellett azonban sokáig várni, 2007-ben a Liverpool ellen megnyert döntőben ez is teljesült, így a Bajnokok Ligája 1993 óta íródó történetében ő az egyetlen négyszeres győztes. Július 24-e óta a korábbi 20-as helyett immáron 10-es mezszámmal láthatjuk Seedorfot (Rui Costa távozása után kapta meg).



A válogatottban

Számos vélemény azt mondja, sokkal lenyűgözőbb karriert is befuthatott volna, ha ugyanazzal a hévvel játszana a válogatottban is. Hosszan lehetne sorolni, hogy hány fontos mérkőzésen maradt el a teljesítménye a várttól, pedig már 1994-ben debütálhatott a válogatottban, méghozzá az utolsó percben gólt is lőtt Luxemburgnak.



Bár játszott az 1996-os, 2000-es és 2004-es EB-n, az 1998-as VB-n, Marco van Basten mellőzi. Nem hívta a 2006-os VB selejtezőire és nem jelölte a németországi világbajnokságra utazó keretbe sem. A 2008-as EB selejtezőin szintén nem számít rá a holland kapitány, de 2006. november 12-én egy Anglia elleni barátságos találkozó Wesley Sneijder sérülése miatt mégis kivételt képez. Egyébként Seedorf végig is játszotta az 1-1-re végződő meccset.



1997-ben egy holland komikus, Freek de Jonge írt egy dalt „Leven na de dood” (Élet a halál után) címmel (Death Is Not The End című Bob Dylan szám átirata), amelyben erősen parodizálja Seedorf egy nagyon flegma kijelentését. Az 1996-os EB-n ugyanis a hollandok Franciaország ellen játszottak negyeddöntőt, a tizenegyespárbajban viszont Seedorf elhibázta a maga büntetőjét, ami kiesést jelentett. Így kommentálta: „Elhibáztam egy 11-est, de van élet a halál után. Ettől nem lettem rosszabb játékos.” Ráadásul ezen a meccsen kihagyta a kihagyhatatlant: a hosszabbításban két méterről képtelen volt betalálni a francia kapuba. Seedorf egy Törökország elleni VB selejtezőn is büntetőt rontott, de lehetne még sorolni a példákat a nem túl szerencsés mondat kifigurázására. Persze erre is megvolt a válasza: más nem mert odaállni elvégezni…