Gonzalo Higuaín

Gonzalo Higuaín már négy éve a Real Madrid játékosa és még mindig csak 23 éves. Erőssége, hogy nagyon jó érzékkel helyezkedik a leshatáron, remekül passzol és nagyon hatékony a tizenhatoson belül. Fizikálisan erős, a támadó harmadban gyors. Többek szerint nem igazán van meg benne az az agresszivitás, ami egy csatártól talán elvárható lenne. Tény, hogy szerény, nem követi a divattrendeket és nem szerepel nap mint nap az újságok címlapjain. A beilleszkedés okozta nehézségek után azonban szép számmal termeli a gólokat. Ahogy azt egy vérbeli támadótól elvárjuk.

1987. december 10-én született Breszt városában, Franciaországban. Édesapja, Jorge Higuaín kivándololt argentínából és a helyi csapatban, a Stade Brestois 29-ben játszott. Heves vérmérsékletű védő volt, Gonzalo szerencsére a góllövő szerepét választotta. Tíz hónapos volt, amikor visszatértek Argentínába és az 1998-as világbajnokságig nem is járt újból francia földön. Bár nem beszél franciául, megtartotta európai útlevelét, csakúgy, mint édesapja. Csak 2007 januárjában kapta meg az argentín állampolgárságot.

Argentínában, a River Plate ifjúsági csapataiban nevelkedett. Még tizennyolc éves sem volt, amikor 2005. május 29-én debütált a Gimansia La Plata ellen (2-1-es vereség). Első bajnoki gólját 2006. február 12-én a Banfield-nak lőtte (3-1-es győzelem). A 2005/2006-os szezont 12 mérkőzéssel és öt góllal zárta. Augusztusban a River Plate 6 millió euróért értékesítette Higuaín játékjogának 50%-át az Average Sports Investment-nek és elkezdődtek a találgatások, hogy melyik nagy európai klub fogja szerződtetni. Az AC Milan, a Lazio, a Manchester United és a Chelsea neve merüt fel leggyakrabban. Az október 8-án lejátszott Boca Juniors elleni szuperderbi után a River Plate edzője, Daniel Pasarella óriási jövőt jósolt neki, mondván, ő lesz a jövő szupersztárja. Az ősz során 17 bajnokin 8 gólt ért el.

2006 decemberében, az argentín apertura befejeztével 13 millió euróért szerződtette a Real Madrid, noha a River előbb visszadobta a tizenkilenc éves támadóért tett 10 milliós ajánlatot. 2007. január 11-én debütált a Copa del Rey második fordulójában a Betis ellen Sevillában. Bajnokin három nappal később mutatkozott be (Zaragoza, hazai közönség előtt). Számos gólhelyzetet alakított ki, majd puskázott el azon a meccsen, de végül ő adta a gólpasszt Van Nistelrooy-nak, amellyel a Királyi Gárda győzedelmeskedett. Kevés számú gólja miatt voltak kétkedő hangok vele kapcsolatban. Az a kettő, amit első fél évében szerzett, viszont annál fontosabb szerepet játszott a későbbiekben! Az első az Atlético Madrid elleni városi derby-n született február 24-én, ő egyenlített a Vicente Calderónban. A másikat pedig a Bernabéu közönsége láthatta élőben. Az Espanyol ellen 3-3-at mutatott az eredményjelző és már mindenki elkönyvelte a döntetlent, amikor jött Higuaín és megszerezte a győztes gólt az utolsó percben.

A következő idényben váltakozó teljesítményt nyújtott. A bajnokság végére azonban kezdte megmutatni, hogy miért is igazolták le. Az Osasuna ellen ő biztosította be matematikailag is a címvédést a Real Madridnak. Négy nappal később ő lőtte a csapat harmadik gólját az El Clásicón. Még egy perc sem telt el pályára lépése után és már be is talált a Barcelona ellen. A bajnoki elsőség jogán nyáron újra megmérkőzhettek a Blancók a Spanyol Szuperkupáért. Higuaín természetesen a Valencia ellen is egy szépségdíjas góllal örvendeztette meg a publikumot.

2008 őszén súlyos sérülést szevedett Van Nistelrooy, így Higuaín komoly esélyt kapott arra, hogy megszilárdítsa helyét a kezdőcsapatban. A Málaga ellen mesternégyest szerzett. Innentől már a válogatottban is egyre többször vették számításba, a góllövőlistán is előkelő helyen tanyázott. A Real Madrid egy darabig megtartotta az esélyt arra, hogy megelőzze a Barcelonát. Higuaín a Getafe ellen még kicsikarta a győzelmet az utolsó percben. Összesen 24 góllal fejezte be a szezont, nagy jövőt jósoltak neki, az utolsó percekben lőtt gólok immár védjeggyé váltak. A fiatal támadó hozta azt a teljesítményt, mint a tapasztaltabb Diego Forlán, David Villa vagy Thierry Henry.

Tavaly még ezt is megfejelte, mégpedig összesen 29 gólt szerzett és csak Lionel Messi előzte meg a góllövőlistán. A nyár folyamán a klub meg is hosszabbította a szerződését 2016-ig. Október 23-án a Racing Santander ellen ő lőtte a Real Madrid 5200. bajnoki gólját, november 4-én pedig a hétszázadikat a nemzetközi kupákban. 2010. decemberében porckorongsérvet állapítottak meg nála, a Real Madrid orvosi stábja pedig az operációt javasolta. Végleges döntés még nem született, a teljes felépülés akár 3-4 hónapot is igénybe vehet.

Idősebbik bátyja, Federico Higuaín szintén futballista. A River Plate-ben egy csapatban is szerepeltek, később ellenfélként is összetaláloztak. Volt, hogy Federico gólt is szerzett – ekkor már a Nueva Chicago színeiben – és végül az ő csapata diadalmaskodott. A Real Madridban leginkább a brazilokkal ápol jó barátságot.

Ami a válogatottbeli szereplését illeti: eleinte visszautasította az argentínok és a franciák meghívóját is, mert nem tudta eldönteni, hogy melyik válogatottban szerepeljen. Ellentétben David Trézéguet-vel, akinek az édesapja szintén argentín, ő végül a dél-amerikaiakat választotta és 2008 februárjában Sergio Batiste beválogatta Guatemala ellen az olimpiai csapatba. A nemhivatalos mérkőzést az albiceleste nyerte 5-0-ra, Higuaín duplázott.

A később olimpiai bajnoki címet nyerő keretből ő kimaradt, de Dél-Afrikában már a Maradona-csapat alapembereként riogatta az ellenfél kapusát. Előtte az utolsó VB-selejtezőkön persze bizonyítania kellett, Peru ellen az első felnőtt válogatott mérkőzésén beköszönt. A második gólját Münchenben a németek elleni barátságos mérkőzésen érte el, amikor a kifutó Adler kapus mellett elhúzta a labdát és az üres kapuba lőtte. A világbajnokságon Dél-Koreának mesterhármast lőtt, így ő a harmadik argentín játékos Guillermo Stábile és Gabriel Batistuta után, akinek ez világbajnokságon sikerült. Ráadásul 2002 óta senki sem szerzett egy VB-meccsen három gólt. 2010. szeptember 7-én a világbajnok spanyolok sem találtak ellenszert az argentín gólgyártással szemben (4-1). Ő a harmadik olyan külföldi születésű játékos, aki világbajnokságon szerepelt az argentín válogatottban (a másik kettő Pedro Arico Suárez és Constantino Urbieta Sosa).