Iker Casillas

Iker Casillas Fernández 1981. május 20-án született Móstolesben. Édesapja José Luis Casillas alkalmazott volt az Oktatási Minisztériumban, édesanyja saját hajszalont működtetett, jelenleg pedig sportszaküzlete van (ha valaki arra jár esetleg benézhet :-)). Az Ávilai származású szülők Iker születése előtt még Bilbaóban dolgoztak, itt tetszett meg nekik ez a név, az öccse Unai is baszk keresztnevet kapott. Jelenleg a Real Madrid és a spanyol válogatott első számú kapusa. Ő a válogatott csapatkapitánya, valamint a Real Madridban is rá hárul ez a szerep, ha Raúl és Guti nem játszik. Gyors, intelligens, kapuja szinte bevehetetlen. Villám reflexekkel rendelkezik és a nagy tét alatt sem roppan össze. Nem bizonytalanítja el, ha rutinosabb védője hibázik előtte és remekül kezeli az egy-egy elleni szituációkat is. Sokak szerint a világ legjobb kapusa, de legalábbis a legtöbb futballrajongó a legjobb három között tartja számon. Nemcsak a pályán nyújtott teljesítménye figyelemre méltó. Nincsenek sztárallűrjei, a gyerekek igazi példaképe.

 

Vannak labdarúgók, akik közismerten furcsa körülmények között ismerkedtek meg a sportággal vagy kerültek arra a posztra, ahol a világ megismerte őket. Casillas is ilyen. Állítása szerint kényszerűségből lett kapus, futballőrült édesapja ugyanis gyakran lejárt vele a Móstoles Parkba, és mindig a lövések hárítását gyakoroltatta vele. Hasznos ötletnek bizonyult… 

Neve már az 1990/91-es szezontól kezdve összekapcsolódik a Real Madriddal. Egy játékostoborzáson bizonyos Antonio Mezquita nevű megfigyelő szemelte ki, így került a blancókhoz. A madridi utánpótlás magas szinten tartásához számos rangos tornán részt vesznek a csapatok, Casillas a szamárlétrát végigjárva mindenütt letette névjegyét. Leginkább említésre méltó ebből az időszakból, hogy nyert Nike Premier Kupát, amely a korosztály nemhivatalos világbajnokságának felel meg. Válogatott szinten a 15 éven aluliakkal lett Európa-bajnok. Ugyanezt megismételte az U16-osokkal is, utóbbinál a döntőben büntetőt hárított. Az egyiptomi U17-es világbajnokságon az elődöntőig jutott és a torna legjobb kapusa címet is elnyerte. 

Nagy meglepetés érte, amikor 1997-ben, még a C csapat játékosaként (Paco Buyo madridi kapuslegenda kezei alatt) mindössze 16 évesen Jupp Heynckes kérésére gyakorlatilag az iskolapadból került be a Rosenborg elleni utazó keretbe. Olyannyira, hogy az iskolából nem is haza, hanem egyből a repülőtérre kellett sietnie, ahol játékostársai már vártak rá. Egy évre rá már a B keret tagja. 

Az 1999-es nigériai ifjúsági VB-ről szintén aranyéremmel térhetett haza, itt kapta a Kadunai Kajmán becenevet. A negyeddöntőben a Ghána elleni maratoni tizenegyespárbajban nagyszerűen védett, bár Inaki Saez jobban favorizálta Aranzubiát. Egy évvel később megkapta a Bravo-díjat, amely a legjobb 21 éven aluli európai játékosnak jár. Erről a díjról elég annyit tudni, hogy rajta kívül a Real Madrid játékosaként csak Emilio Butragueno kapta meg ezt az elismerést. A mindenkori díjazottak között pedig olyan neveket találunk, mint Arjen Robben, Christoph Metzelder, Christian Panucci vagy Ronaldo, hogy csak a királyi gárdánál is megfordult játékosokat említsek, de tavaly például Lionel Messi lett a győztes. 

A felnőtt csapatban 1999 szeptemberében léphetett pályára először tétmeccsen az Athletic Bilbao ellen. Az első számú portás, Bodo Illgner sérülése miatt a királyi gárda kapusgondokkal küszködött. Az argentín Albano Bizarri nem igazán váltotta be a hozzá fűzött reményeket (ráadásul ekkor ő sem volt egészséges), Casillas pedig szép lassan elékerült a kapusrangsorban. Helye a kezdőcsapatban a korábbi utánpótlásedző, Vicente del Bosque érkezésével szilárdult meg. A Dinamo Kijev ellen tizenegyest hárított, amely utólag sorsdöntőnek bizonyult, ezzel ugyanis a Real Madrid továbbjutott a csoportkörök második fázisából. 

A klub saját nevelésű játékosa. Ő a legfiatalabb kapus, aki Bajnokok Ligája-döntőben valaha védett. Alig múlt el 19 éves, amikor 2000-ben a Valencia elleni 3-0 alkalmával a kezdőcsapatba nevezte Del Bosque. Egyre érettebb játékot produkált, az időközben felépülő világbajnok Illgner sem tudta tőle visszavenni az első számú kapus pozícióját. Húsz évesen meghatározó tagja volt a bajnokcsapatnak. 

A 2001/2002-es idényben átmeneti rossz formájának köszönhetően Cesar Sanchez vette át helyét a kapuban. Ekkor igen nehéz helyzetbe került, Cesar ugyanis kirobbanó formában védett, a müncheni Olimpiai Stadionban például kivédte Effenberg tizenegyesét és a Barcelona elleni elődöntőben is remekül teljesített. Ám a Bayer Leverkusen elleni Bajnokok Ligája döntő második félidejének közepén megsérült, így ismét Iker előtt volt a lehetőség, aki csereként beállva több nagy német ziccert is hárított, szinte megnyerte a Madridnak a döntőt, azóta pedig gyakorlatilag kirobbanthatatlan a kapuból. 

Sikertelenebb időszak következett ezután, de Iker a legmegbízhatóbban, legstabilabban teljesítő játékosok egyike volt ekkor is. 2005 novemberében a klub 2011-ig meghosszabbította szerződését. 2007. június 17-én harmadik bajnoki címét nyerte a Real Madriddal. 2008 februárjában 2017-ig tartó kontraktust írt alá, amely automatikusan meghosszabbodik, ha legalább harminc tétmérkőzést játszik szerződése szerinti utolsó szezonjában. Május óta négyszeres bajnoknak mondhatja magát. 

Casillas a második legtöbbször foglalkoztatott kapus a spanyol nemzeti tizenegy történetében a 126-szoros válogatott Andoni Zubizarreta után. A felnőttek között Svédország ellen mutatkozott be, a 2000-es Európa-bajnokságon kerettag volt, de nem játszott. A 2002-es világbajnokságon azonban már csapata összes mérkőzésén ő védett (igaz, ezen segített Canizares banális sérülése közvetlenül a VB előtt) és azóta is első számú kapusnak számít. A nyolcaddöntőben Írország ellen kivédte Ian Harte tizenegyesét, majd a hosszabbítás utáni büntetőpárbajban még kétszer bánt el az ír lövőkkel. Dél-Korea ellen ugyan nem sikerült ezt megismételnie, de nem rajta múlt a kiesés. A rendes játékidőben két szabályos gólt vett el a spanyoloktól Ghandur játékvezető… 

Az Euro2004 selejtezőin minden meccsen játszott, beleértve a Norvégia elleni pótselejtezőket is. Az EB-n azonban hiába csak két gólt kapott, a spanyolok nem jutottak tovább a csoportból. A németországi világbajnokságon már kétszer ő viselhette a csapatkapitányi karszalagot is. Az Euro2008 első két mérkőzésén, Oroszország és Svédország ellen védett, majd a negyeddöntőben az olaszok ellen igazolta, hogy miért tartják őt sokan a világ legjobb kapusának. Gólnélküli döntetlen után a tizenegyespárbajban kivédte Daniele De Rossi és Antonio Di Natale büntetőjét is, így a spanyolok 4-2-re nyerték ezt a csatát, majd az elődöntőben az oroszok sem tudtak betalálni Casillas kapujába. A döntőben Németország szinte nem is veszélyeztette kapuját, de ez semmit nem von le érdemeiből; Spanyolország Európa-bajnok lett. Egész éves teljesítménye Aranylabda-esélyessé léptetné elő, de milyen a kapussors! Ezen a poszton játszó játékos utoljára (és egyedüliként) 1963-ban kapta meg ezt az elismerést Lev Yashin személyében. Ideje lenne megtörni ezt a szokást… 

Tudtad-e?
… hogy felnőtt Real Madrid-játékosként is a madridi tömegközlekedés segítségével jutott el edzésekre, amikor még nem volt jogosítványa? 
… hogy gyerekkorában apját egy szép totónyereménytől fosztotta meg azzal, hogy elfelejtette feladni a már kitöltött szelvényt? 
… hogy márciusban Olaszország ellen (1-0), már a 40. olyan válogatott mérkőzését játszotta, amelyen nem kapott gólt? 
… hogy Iker nevét kétféleképpen is írják? A spanyolos Íker (ékezettel) helyett inkább a baszk írásmódnak jobban megfelelő ékezet nélküli „Iker” a helyes. 
… hogy szinte mindenféle zenét szeret? Kedvenc együttesei a The Offspring, a Roxette, az Amaral és az El Canto Del Loco. 
… hogy öccse, Unai jobb futballban, mint Iker, persze csak PlayStation-ön… Érdekességképpen, ő Barcelona-szurkoló, de Iker szerint kezdi megkedvelni a Real Madridot is. 🙂 
… hogy barátnője Eva González (Miss Spanyolország – 2003)? 
… hogy amikor csapattársai gólt szereznek, mindig megérinti saját kapuja keresztlécét? 

Casillas számokban
Teljes név: Iker Casillas Fernández 
Becenév: San Iker, Ikerman, Kadunai Kajmán 
Születési idő/hely: 1981. május 20./Móstoles (Madrid) 
Magasság: 185 cm 
Poszt: kapus 
Mezszám: 1 
Első mérkőzése a Real Madridban: 1999. szeptember 12. (Athletic Bilbao – Real Madrid 2-2) 
Első mérkőzése a válogatottban: 2000. június 3. (Svédország – Spanyolország 1-1) 
Válogatott mérkőzéseinek száma: 82 

Klubjai: 
Real Madrid ifjúsági csapatai (1990-1998) 
Real Madrid C (1998-1999) 
Real Madrid B (1999–2000) 
Real Madrid (1999- ) 

Eredményei
– spanyol bajnok (2001, 2003, 2007, 2008) 
– Spanyol Szuperkupa-győztes (2001, 2003, 2008) 
– Bajnokok Ligája-győztes (2000, 2002) 
– Európai Szuperkupa-győztes (2002) 
– Világkupa-győztes (2002)

 

– Európa-bajnok (2008)
– Konföderációs Kupa bronzérmes (2009)
– U21-es EB-bronzérmes (2000) 
– U20-as világbajnok (1999) 
– Meridian Kupa győztese (1999) 
– U17-es EB-bronzérmes (1998) 
– U17-es VB-bronzérmes (1997) 
– U16-os Európa-bajnok (1997) 
– U15-ös Európa-bajnok (1995) 

– Bravo-díjas (2000) 
– Zamora-díjas (2008) 
– Az év felfedezettje a Primera Divisiónban (2000) 
– UEFA év csapatának tagja (2007) 
– ESM (Európai Sportmagazinok) év csapatának tagja (2008) 
– Madrid 2012 Kupa (2002) 
– Trofeo Alicante (2001) 
– Trofeo Cartagena (2000) 
– Ciudad de la Linea (2000) 

Utolsó módosítás: 2009. június 28.