Mesut Özil

Mesut Özil a jelenlegi keret második legfiatalabb játékosa, 1988. október 15-én született. A 2010-es világbajnokságon került a figyelem középpontjába, a torna legjobb játékosa díjra is jelölték. A VB-n kirobbanó formában játszott, augusztusban le is igazolta a Real Madrid. A sajtó természetesen őt is többféle becenévvel illeti, mint például „az új Diego” (a Werder Bremen-ben a brazil irányító helyét vette át), vagy „a német Messi”, remek írányító és labdatartó képessége miatt. Özil harmadik generációs török-német családból származik. Játékstílusa ennek megfelelően alakult. Technikája, ahogy a labdával bánik, a törökök stílusára emlékeztet, fegyelmezettsége, a pályán való viselkedése, a „mindig mindent beleadni” hozzáállás pedig a németes vonásokat mutatja.

Pályafutását kisebb Gelsenkirchen-i klubokban kezdte, majd a Rot-Weiss Essen következett, ahol öt évet töltött el. 2005-ben a Schalke 04 utánpótlásbázisára került. Középpályásként szerepelt, 11-es mezszámmal, bár a bemutatkozásakor még középen, támadó középpályást játszott amolyan szervezőként (Lincoln eltiltásakor a Bayer Leverkusen és a Bayern München ellen a német ligakupában).

2008. január 31-én szerződött a Werder Bremen-hez, a hivatalos adatok szerint 4,3 millió euróért. A brémaiakkal német kupadöntős volt kétszer, 2009-ben meg is nyerték a sorozatot. Ugyanebben az évben az UEFA-kupa fináléjába is bejutottak a zöldek, Özil végig a pályán volt a Shakhtar Donyeck ellen. 2011. június 30-ig kötötte volna oda szerződése.

2010. augusztus 17-én azonban a Werder megegyezett a Real Madriddal és így Özil 15 millió euró ellenében a spanyol klubhoz került. Öt nappal később már pályára is lépett a Hércules elleni barátságos mérkőzésen (3-1).

Már az első fordulóban lejátszotta első hivatalos bajnokiját a Blancóknál. A 62. percben Di Maríát váltotta a Mallorca ellen (0-0). Szeptember 15-én gólpasszt adott Higuaín-nak az Ajax elleni BL-nyitányon. Özil teljesítményéről eddig elismerően vélekedik a média, a szurkolók és a játékostársak is. Állva tapsolta meg a közönség, amikor a Bernabéu-ban lecserélték. Első góljaira sem kellett sokat várni. A bajnokságban a Depor ellen, a Bajnokok Ligájában az AC Milan ellen volt eredményes. A Real Madrid mindkétszer magabiztos játékkal nyert. A FIFA az Aranylabda tíz jelöltje között Özilt is említi.

Özil eddig minden állomáshelyén sikereket ért el. A Real Madridhoz José Mourinho külön kérésére került. A mai futballból egyre inkább kiveszőben lévő klasszikus irányító poszton játszik. Talán éppen egy ilyen jellegű játékos teremti meg azt a többletet, ami az utóbbi évekhez képest eredményesebb BL-szerepléshez szükséges.

A válogatottban
2006 szeptemberében bekerült a német U17-es válogatottba. 2007 óta rendre számításba veszik az U21-esek között. 2009. június 29-én Németország legyőzte a Angliát az U21-es EB döntőjében. A csapat motorja Özil volt.

Joachim Löw 2009. február 11-én küldte először pályára a felnőtteknél egy Norvégia elleni barátságos mérkőzésen. Első gólját Dél-Afrika ellen lőtte 2009. szeptember 5-én Leverkusenben. Ez volt a harmadik fellépése a felnőtt nemzeti tizenegyben.

A mutatott játéka alapján bekerült a dél-afrikai VB-re utazó keretbe és az első négy mérkőzésen kezdő is volt. Az utolsó csoportmérkőzésen a tizenhatos sarkáról bal lábbal gólt ért el Ghána ellen, ezzel bebiztosítva a csoportgyőzelmet és a továbbjutást a germánoknak. 2010. június 27-én az Anglia elleni nyolcaddöntőn ő készítette elő a negyedik gólt Thomas Müllernek (4-1). A negyeddöntőn Argentína volt az ellenfél, Miroslav Klose második góljánál adta ő a gólpasszt (4-0-ra nyertek a németek). Dél-Afrikában bronzéremig jutott ez a fiatal csapat, amelyben Özil már most biztos pont.

Tudtad-e…
… hogy Özil testvére, Mutlu szintén futballista, a Gelsenkircheni Heßler 06 játékosa?
… hogy ősei az észak-törökországi Devrek városából származnak?
… hogy a mérkőzések előtt mindig imádkozik, így próbál teljes erejével a játékra koncentrálni?
… hogy Özil barátnője Sarah Connor egyik húga, Anna-Maria?
… hogy nagy NBA-rajongó? Kedvenc csapata a Lakers.